Ana içeriğe atla

FİPRONİL'i rafadan mı, yağda mı ya da salatada mı tercih edersiniz?


FİPRONİL'i rafadan mı, yağda mı ya da salatada mı tercih edersiniz?
Yumurtada fipronil bulunduğu skandalı İngiltere’de patlayınca yüksek miktarda fipronil bulunan 700.000 adet yumurta imha edildi. Arkadan diğer imha olayları zincirleme Avrupa’yı sardı. Avrupada pek çok büyük tavuk çiftlikler kapatıldı.


1996 yılından beri fenilpyrazol gurubundan geniş çapta kullanılan pyrazol sınıfı bir insektisittir. Fipronil kedi ve köpeklerde insektisit olarak kullanılmaktadır. Karınca ve diğer haşerelerde de kullanılır. Kümes hayvanlarının haşereleri için etkilidir ama kullanılmaması gerekir.  Fipronil, Tavuklar ve gıda zincirinde olan hayvanlarda  kullanılmaması gereken bir toksik maddedir.


Fipronil granül şeklinde, sıvı ve solüsyon şeklinde kullanılır. Granüller otlara ve yüzeylere serpilerek böcekleri öldürmek için kullanılır.


Sıvı formları parlayıcı, yanıcıdır.  Göz, cilt ve akciğer için tahriş edici, irritanttır.

Dışardan bulaşmada elbiselerin çıkarılması sabun ve bol su ile yıkanılması gerekir, gözde lens varsa çıkarılmalıdır. Eğer ağız yolu ile alınmışsa absorban olarak aktif kömür ve bol su içirilmelidir. Solunum yolu ile alınırsa temiz havada solunmalı ve istirahat ettirilerek medikal tedavi yapılmalıdır.

Fipronile maruz kalan kişide  başlangıçta bulantı, kusma, karın ağrısı, sinir sistemi uyarılması, baş dönmesi, konvülsiyon-havale, epilepsi nöbeti, cilt kaşıntı ve lezyonları görülebilir. Uzun sürerse karaciğer, böbrek ve tiroid bezi etkilenecektir. Fare çalışmalarında fipronilin “tiroit kanseri” yaptığı gösterilmiştir.

Biyolojik Yarı ömrü 150-200 saattir. Yani kandaki değeri ancak 200 saat, yaklaşık 7 günde yarıya  iniyor. Tamamen temizlenmesi çok zaman alacaktır. Bir kısmı ise doku içinde birikeceği için vücutta çok uzun süre kalacaktır.
  
Olay duyulup patlak verince bakanlık yetkilileri “bizde böyle tehlike yok” diye demeç verdiler. Bu hareketleri bana Çernobil zamanında çay içerek “bizde radyasyon yok, içebilirsiniz” diyen “Bakan” ı hatırlattı. Kısa süre sonra  Karadeniz’den binlerce ton radyasyonlu çay toplanıp Çekmece Nükleer Araştırma depolarına yığılmıştı...

“Bizde yok” deneceğine konu araştırıldığında Türkiye’ye kaç ton fipronil girdiği açıklanabilir. Bunları hangi firmalara fatura edildiği ve nerelerde kullanıldığı gizlenmek zorunda mı? 200 litrelik ve 25 kilolara ulaşan paketlerle bolca satılan bir ürün olduğunu bilmemiz önemli değil mi?

Fipronil gıda zincirindeki hayvanlarda kullanması yasak olmasına rağmen zirai gıda üretiminde bitki zararlıları için kullanılmaktadır. Mısır, patates,  pamuk, pirinç, yonca, muz, tahıllar, biber, narenciye, kahve, patlıcan, üzüm (Asma), pırasa, mango, mantar, yağlı tohumlu kolza, yer fıstığı, bezelye, soya, şeker pancarı, şeker kamışı, ayçiçeği, çay, tütün, karpuz yetiştirenler zirai ilaç olarak fipronil kullanması önerilmektedir. Bu şekilde kullanılması uzun zamanda vücudumuzda fipronilin birikmesine neden olmaz mı? Sorusunu sorduğunuzda çok az olduğu için zarar vermez diyor yetkililer. Peki o zaman şu soruyu sormamız lazım: Fipronil bir ürün sadece ama ziraat ve hayvancılıkta kullanılan kimyasal ürünler yüzlerce adet. Hepsinden birazcık dersek vücudumuzda yüzlerce “azıcık” zehir birikmesine izin mi vereceğiz. Yetkililer bu soruyu samimi olarak cevaplayamayacaktır tabii ki. Bilinçli toplumlarda bu konu açıkça tartışılmalı, bilim adamları, bağımsız üniversiteler toplumu aydınlatmalıdır. Topluma ve çevreye zararlı uygulamalar sonlandırılmalıdır. Birkaç firma daha çok ürün üretecek, daha fazla para kazanacak diye çocuklarımızın geleceği karartılmamalıdır. Aklın yolu “Sürdürülebilir Sağlıklı Yaşam” yolunda yürümektir.

Fipronil ile detaylı bilgileri aşağıdaki adreslerden inceleyebilirsiniz. Sorularınızı www.erolerguler.com adresine iletebilirsiniz.
Saygı ve sevgilerimle 
DR. Erol ERGÜLER


5-Amino-3-cyano-1-(2,6-dichloro-4-trifluoromethylphenyl)pyrazole; 
The Dutch National Institute for Public Health and the Environment (RIVM)

European Food Safety  Authority (EFSA)

World Health Organisation (WHO)


https://www.food.gov.uk/news-updates/news/2017/16463/update-on-fipronil-in-eggs

Bu blogdaki popüler yayınlar

NİPAH virüs hurmada...

Nipah virüs.  Kaynatılmamış Hurma özü (şıra) ve
Enfekte yarasalar tarafından ısırılmış hurmada Nipah virüsü bulunabilir.

Gelen mailler üzerine bu yazıyı güncelledim. Burada amaç doğru bilgilendirmedir. Bu konudaki  bilimsel çalışmalar en altta sıralanmıştır.  

2018 de Hindistandaki  virüs salgınına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
https://www.who.int/csr/don/07-august-2018-nipah-virus-india/en/


Ayrıca aşağıdaki sayfadan Dünya sağlık örgütünün son bilgilerine ulaşılabilir. 

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/nipah-virus

Hurma ve hurma şırası Dünyada çok tüketilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü yarasalar tarafından ısırılmış, zedelenmiş hurmaların yenmemesi ve hurma şıralarının iyice kaynatılmasını önermektedir.  Hurmaların kabuklarının soyularak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Nipah virüsün 2001-2018 arasındaki Bengaldeş ve Hindistandaki salgın resmi sonuçları:
Morbidity and mortality due to Nipah or Nipah-like virus encephalitis in WHO South-East Asia Region, 2001-2018

Nipah virüs…

Holistik Şifa

HOLİSTİK ŞİFA
Holistik Şifaya açılan sağlığa bakış açısı nedir?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın tarifini şöyle yapıyor: “Sağlık, sadece hastalık veya sakatlığın olmaması değil; tam olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik-refah halidir” (WHO definition of Health: Health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity).
Sağlık sektörü, uzun süredir tedavi edici hekimlikte ağırlığını sürdürüyor; ve hasta muayene süresi azalıp, reçetedeki ilaç sayısı artıyor...
Bir hasta soyunup muayene olurken daha giyinmeden diğer hasta kapıyı omuzlayıp “benim randevuma saygı duyun” diye bağırıyor. Bilmiyor ki, kendisi gibi biri içeride ve muayenesi tamamlanmamış...
Bir doktora günde 60 ila 90 hasta baksın istiyor bakanlık ve ilaç firmaları. Bu sürede sadece ilaç yazılır, teşhis konulmaz biliyorsunuz...
Günümüzde ortak bilinç geliştikçe, koruyucu-önleyici hekimlik ön plana çıkmaya başlamıştır. Böylece sağlığımızı korumak görevi sadece hek…

ANTİ AGING AKUPUNKTUR - KOZMETİK AKUPUNKTUR

ANTİ AGING AKUPUNKTUR KOZMETİK AKUPUNKTUR FASİYAL AKUPUNKTUR MİKROSİSTEM AKUPUNKTURU
Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)na gösterilen ilgi ve bilimsel araştırmalar son zamanlarda artmaktadır. WHO akupunkturu geliştirecek uygulama ve destekler yapmakta uluslararası bir standart oluşturmaktadır. Vücudumuzda birbiriyle haberleşen, ilişkide olan somatotopik alanların varlığı görülmüştür. Vücudun farklı bölgelerinde mikrosistem diye adlandırdığımız bu alanlar yüz (facial), kulak, ağız içi, avuç içi, saçlı deri, ayak altı, sırt gibi alanlardır. Her mikrosistem alanında tüm vücut temsili olarak vardır. Örneğin kulakta baş aşağı duran bir insan şekli mikrosistem olarak görülür ve sadece kulaktan tüm vücuda yönelik akupunktur yapılabilir. Bu gelişmelerözellikle son 50 yılda artmıştır.Buna göre bu mikrosistem alanları beyin paryetal korteksindeki homonkulus dediğimiz tüm organlarımızı insan şeklinde temsil eden bölge ile ilişkidedir. Böylece bu mikrosistemdeki akupunktur noktaları hem teşhiste, hem de tedav…